ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ 1 2

 

Anne ve babanın kira bedeli kira gelirinden indirilebilir mi?

SORU: Anne ve babam bana ait olan evde ikamet ediyorlar. Ancak ben başka ilçeye taşındığım ve kendileri yaşlı olduğundan, yakın oturmak istediğimiz için benim oturduğum semtte kiraya çıkmayı düşünüyorlar. Benim üstüme olan evden aldığımız kira geliri ile onların kirada oturacağı evin kirası tarafımdan karşılandığı takdirde gelir vergisi ödemek zorunda kalır mıyım?

Seda Muhtaranlar

YANIT: Kendiniz kirada oturmanız halinde, kirada oturduğunuz konutun kira bedelini kira gelirinizden indirmeniz mümkün olabilir. Ancak anne ve babanızın kirada oturacakları konutun kira bedelini kira gelirinizden indiremezsiniz.

 

Bağ-Kurdan daha erken emekli olabilirsiniz

SORU: 12 Nisan 1966 doğumluyum. SSK girişim 1 Ağustos 2011 olup 1477 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim?

FİLİZ

YANIT: Bağ-Kurdan daha erken emekli olabilirsiniz. Bağ-Kurda yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 61 yaş şartlarına tabisiniz. İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kura sayılıyor. İsteğe bağlı olarak 3923 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Annem hem eşinden  hem de babasından aylık alabilir mi?

SORU: Bağ-Kur emeklisi babam 2012’de vefat etti. Hiçbir sosyal güvencesi ve emekliliği olmayan anneme eşinden dul maaşı bağlandı. Annemin babası da SSK emeklisi 2005’de vefat etti. İki ayrı kurum olması dolayısıyla babasından da yetim maaşı alabilir mi?

TACETTİN

YANIT: Annenizin Bağ-Kurlu olan eşinin 1 Ekim 2008 den sonra, SSK’lı olan babasında 1 Ekim 2008’den önce vefat etmesi nedeniyle, anneniz eşinden dolayı dul aylığı alırken babasından dolayı SSK’dan da yetim aylığı alabilir.

 

Emekli Sandığı’ndan emeklilik için daha fazla mı çalışmalıyım?

SORU: 31 Temmuz 1970 doğumluyum. 2 Ekim 1992 SSK’lı olarak ilk işe başlama tarihim. 4 Şubat 1993’de öğretmen oldum ve Emekli Sandığına geçtim. 4 Mart 1996’da istifa edip (öğretmenken 9 aylık askerliğim var, borçlanmadım), SSK’lı olarak özel sektöre geçtim, 1 Eylül 2007’ye kadar kesintisiz çalıştım. Bu tarihten 4 Mart 2009’a kadar çeşitli işlerde 5 ay SSK’lı olarak çalıştım. Bu çalışmalar sonrası 4187 gün SSK primim oldu. 4 Mart 2009 tarihinde tekrar memurluğa geçtim ve hala devam ediyorum. 15 Haziran 2002 tarihine kadar SSK’dan 2124 prim günüm, Emekli Sandığından 2 tam yıl, +80 gün hizmetim var. Bu durumda kaç yaşında emekli olurum? Yaşım dolduğunda SSK’dan mı yoksa Emekli Sandığından mı? Hangisi avantajlı? Emekli Sandığından emekli olmak için daha fazla çalışmam mı gerekir?

Erol Çankırlı

YANIT: 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 prim günü ve 53 yaş; 4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Son 1260 günlük prim ödemeniz (hizmet süreniz) 4/c kapsamında olduğundan, 4/c statüsünden emekli olursunuz. 54 yaşınız dolduğunda 25 yıllık fiili hizmet süresini de tamamlamış olacağınızdan emekli olmaya hak kazanırsınız. Emekli aylığı açısından 4/c statüsünden emekli olmanız daha avantajlı. Ayrıca 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 53 yaş şartına tabi olmakla birlikte, memuriyetten ayrılıp en az 1260 gün 4/a kapsamında prim ödemeniz gerekiyor.

 

Askerde vazife malulü olanın hizmetleri birleştirilir mi?

SORU: 4 Şubat 1970 doğumluyum.  İlk işe 5 Mayıs 1986 tarihinde SSK'lı olarak başladım. 20 Mayıs 1990'da askere gittim. Bu dönemde 1550 iş günüm vardı. Askerde 7 aylık iken yaralandım ve vazife malulü oldum. 1992'de vazife malulü maaşı bağlandı.  3 Ocak 2011 tarihinde SSK'lı olarak tekrar işe girdim. 31 Ağustos 2014 tarihinde işten ayrılarak 1 Eylül 2014’de vazife malullerine tanınan hak ile devlet memuru oldum. Halen devlet memuru olarak şoför kadrosunda çalışmaktayım. Benim sizden öğrenmek istediğim şeyler:

1) Ne zaman emekli olurum?

2) Şimdi kurumumda birleştirme yapayım mı? Milli Eğitim Bakanlığı personeliyim.

3) Bizler de askerlik borçlanması olur mu?

ERKAN

YANIT: Sizin gibi vazife malulü aylığı bağlananlardan daha sonra çalışmaya başlayanların, vazife malulü aylığı bağlanmadan önceki hizmetleri ile sonraki hizmetleri birleştirilmiyor. Askerlik görevi nedeniyle malul olup vazife malulü aylığı almakta iken memur olanların da, malul olmadan önce askerlikte geçen süreleri borçlandırılmıyor. 

3 Ocak 2011 tarihinden önceki sigortalı çalışmalarınızın tamamı vazife malulü aylığı bağlanmadan önce geçmişse, 5510 sayılı Kanunun 4/c sigortalısı olarak emekli olmak için: 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Vazife malulü olduktan sonraki hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamak şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 4 Şubat 2030 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Aylık bağlama oranı birleştirilmiş hizmet süresine göre hesaplanır

SORU: Hizmet birleştirmesi yapıp da Emekli Sandığından emekli olanların sigortada geçen süreleri emekli maaşını artırmakta idi. Örneğin 1 yıl sigorta süresi, emekli maaşını yüzde 1 oranında artırıyordu. Bu durum şimdi kaldırılmış. Ben Ekim 2017’de emekli oldum, bu durumdan yararlanamıyorum. Acaba bu durum hangi tarihten itibaren kaldırılmıştır?

İsimsiz

YANIT: Birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden emekli aylığı bağlananların aylık bağlama oranlarının tespitinde, birleştirilen SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki prim günlerinin dikkate alınması uygulaması kaldırılmadı. Sizin de birleştirilen hizmet sürenizin, aylık bağlama oranınızın tespitinde dikkate alınmış olması gerekir. Aksi bir durum söz konusu ise SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına yazılı olarak başvurabilirsiniz.

 

Yıllık izin kullanımında yol izni 

SORU: Bursa’da özel sektörde çalışıyorum. İki hafta yıllık iznimi Bursa dışında farklı bir ilde geçireceğim. İşveren bana yol izni verebilir mi?

Ercan Çelik

YANIT: Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorunda. İzninizi Bursa dışında geçireceğinizi belgelemeniz koşuluyla, dört güne kadar ücretsiz yol izni talep edebilirsiniz. İşveren bu talebinizi karşılamak zorunda.

 

29 Eylül 2018’de emekli olabilirsiniz 

SORU: 29 Eylül 1969 doğumluyum. Sigorta girişi 1 Haziran 1986 olup 8350 gün prim ödemem var. 31 yıldır çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim?

CİHAN

YANIT: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz.  Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 49 yaşınızı dolduracağınız 29 Eylül 2018’de emekli olabilirsiniz. 

 

Asgari ücretle çalışmadığınızdan emekli aylığınız düşmez

SORU: 21 Nisan 1966 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Nisan 1988 olup 6200 gün prim ödemem var. Belediyede kadrolu olarak çalışıyorum. Emekliliği hak ettim. Bundan sonra çalışmaya devam edersem, her yıl için emekli maaşımdan düşüş olur mu?

SADIK

YANIT: Sizin gibi ilk defa 2000’den önce sigortalı çalışmaya başlayan ve emekli aylığı karma sisteme göre hesaplanacak olanlardan, asgari ücret üstünden prim ödeyenlerin emekli aylıklarında az da olsa düşme oluyor. Ücretinizin asgari ücretten fazla olması gerekir.(bildiğimiz kadarıyla belirttiniz belediyede ücretler yüksek) Bu nedenle çalıştıkça emekli aylığınız düşmez. Aksine yükselir.

 

Huzurevine yapılan ödeme kira gelirinden indirilebilir mi?

SORU: Alzheimer hastası, huzurevinde kalan teyzemin sahip olduğu tek daireden elde ettiği ev kirası, huzurevine ödediği fatura bedelinden mahsup edilebilir mi? Emekli maaşından başka geliri de bulunmamaktadır.

Mustafa Altınörs

YANIT: Sanırım teyzeniz için huzurevine yapılan ödemenin, kira gelirinden indirilip indirilemeyeceğini soruyorsunuz. Sahibi bulundukları konutu kiraya verip kirada oturanlar, kira gelirinin beyanında gerçek gider usulünü seçerek, kira ile oturdukları konutun kira bedelini kira gelirlerinden indirebiliyorlar. Ancak huzurevine yapılan ödeme kira ödemesi olarak kabul edilmediğinden, kira gelirinden indirilemiyor.

 

ÖTV’siz taşıt alımında yüzde 90 engellilik oranı aranıyor

SORU: Devlet üniversitesinden emekli profesörüm. Oğlum 1975 doğumlu, 20 yaşında şizofreni tanısı kondu. Babası öldü, benimle yaşıyor. Yüzde 80 engelli çalışamaz raporu var. Oğlum üstünden araba alsam vergiden muafiyet alabilir miyim?

Zeynep Fidan Koçak

YANIT: Malul veya engelliler adına taşıt alımlarında özel tüketim vergisi (ÖTV) istisnasından yararlanabilmek için engellilik derecesinin yüzde 90 ve daha fazla olması gerekiyor. Mevcut engellilik oranıyla, ÖTV istisnasından yararlanarak oğlunuz adına taşıt alamazsınız.

 

Primi 5225 güne tamamlamanız gerek

SORU: 4 Eylül 1967 doğumluyum. 1984 yılında sigorta girişim var. 2003’den 2014’e kadar olan Bağ-Kur prim borcumu sildirdim.  Askerlik ödemesi de yapmadım.  1983’de isteğe bağlı var. Nasıl emekli olabilirim?

ÖZCAN

YANIT: SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5225 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabisiniz.  SSK prim ödeme gün sayınızı bildirmemişsiniz.  Yaş ve süre sorununuz olmadığından, priminizi 5225 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 3600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 4 Eylül 2027’de emekli olmanız da mümkün.

 

Babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

SORU: Emekli Sandığı emeklisiyken Mayıs ayı başında kısmi zamanlı sigortalı olarak kamu iştiraki bir şirkette işe başladım ve 1 Mayıs itibarıyla emekli maaşım kesildi. Eşimden boşanmış durumdayım. Emekli Sandığı emeklisi ve 1970 yılında vefat etmiş olan babamdan dul/yetim aylığı alabilir miyim? Alırsam yarısını mı alırım? Maaş bağlanırsa Mayıs ayından itibaren mi bağlanır? Bu işten ayrıldığımda kendi emekli maaşım bağlanırken zorluk yaşar mıyım?

İsmi saklı

YANIT: Emekli aylığınız 5335 sayılı Kanunun 30. maddesi hükmüne göre kesilmiş olduğundan ve 4/a (SSK) kapsamında çalıştığınızdan, babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz. Sizden başka hak sahibi yoksa babanızın aylığının yüzde 50’si bağlanır. Bağlanacak aylığın başlangıç tarihi, kendi emekli aylığınızın kesildiği tarihi izleyen aybaşı olur. Çalışmaya başladığınız işten ayrıldığınızda, babanızdan bağlanan aylığı kestirip, kendi emekli aylığınızın bağlanmasında zorluk yaşamamanız gerekir.

 

Anneniz primini 7000 güne tamamlamalı

SORU: 25 Kasım 1967 doğumlu annem 24 Kasım 2006 sigorta girişli olup, su an SSK’ya 3422 gün prim ödemesi var. Ne zaman emekli olabilir?

MURAT

YANIT: Anneniz SSK’dan iki şekilde emekli olabilir.

1) 3578 gün daha prim ödeyerek toplam primini 7000 güne tamamlayacağı tarihte SSK’dan emekli olabilir.(ara vermeden prim öderse Haziran 2028’de)

2) 1078 gün daha prim ödeyerek toplam primini 4500 güne tamamlaması şartıyla 25 yıllık sigortalılık süresini dolduracağı 24 Kasım 2031’de.

Anneniz isteğe bağlı olarak Bağ-Kura 1978 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemesini 5400 güne tamamlaması şartıyla, 60 yaşını dolduracağı 25 Kasım 2027’de Bağ-Kurdan emekli olabilir.

 

Yaş haddinden emekli edilenlere ikramiyesi farkı ödenir

SORU: Yaş haddinden 20 Nisan 2018 tarihinde resen emekliye sevk edildim. Temmuz ayında yapılan katsayı artışından doğan emekli ikramiyesi farkı tarafıma ödenmesi gerekmiyor mu? Sorduğum yerden net cevap alamadım.

SAMİ

YANIT:  Emekli Sandığından yaş haddinden re’sen emekli edilenlere, emeklilik tarihinden sonraki ilk katsayı artışından dolayı emekli ikramiyesi farkı ödenir. Emekliye sevk edildiğinizden sonraki ilk katsayı artışı olan Temmuz 2018’deki memur maaş katsayısı artışından dolayı yüzde 8,65 oranında emekli ikramiyesi farkı ödenmesi gerekiyor. Ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak yapılacak ve size de bilgi verilecektir.

 

SSK’dan emekli olma şansım yok mu?

SORU: Hollanda’da Amsterdam şehrinden oturuyorum. Türkiye'de 6 yıl 2 ay Emekli Sandığı hizmetim var. 26 Haziran 2017’de Hollanda'dan öğretmenlikten emekli oldum. Şimdi Türkiye’den emekli olmak istiyorum. Emekli Sandığı 110 bin TL, SSK 31 bin TL istiyor. SSK’dan emekli olmak istiyorum. Görüştüğüm bazı uzmanlar “Emekli Sandığından emekli olmak zorundasın” diyorlar, bu doğru mu? Bir haftalık sigortalı çalışarak SSK’dan emekli olma şansım yok mu? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

İsmail Ercan

YANIT: Yurtdışı borçlanmasına ilişkin 3201 sayılı Kanuna göre, Türkiye’de çalışması olanlar borçlanma için son tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna başvurmak suretiyle Kanunla getirilen haklardan yararlanırlar. Yurtdışı hizmet borçlanmasına ait sürelerin hangi sigortalılık haline göre geçmiş sayılacağının belirlenmesinde; Türkiye’de sigortalılığı olanların borçlanma talep tarihindeki en son sigortalılık haline göre, sigortalılıkları yoksa 4/b (Bağ-Kur) kapsamında geçmiş sigortalılık süresi olarak kabul edilir.

Buna göre, Türkiye’de 4/a (SSK) kapsamında sigortalılığınızı başlatıp, sonra yurtdışı hizmet borçlanması talebinde bulunmanız halinde, borçlanacağınız süre 4/a kapsamında geçmiş sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. 1380 gün borçlanarak, 3600 prim günüyle 4/a statüsünden emekli olabilirsiniz.

 

Emekli kız çocuğu SSK’dan yetim aylığı alamaz

SORU: Memur emeklisiyim. 2001’de boşandım. Babam 26 Ağustos 1999’de babam vefat etti. Babamın SSK maaşını alan annemde 10.8.2017’de vefat etti. Babamın maaşı bana bağlanabilir mi? 

HAYRİYE

YANIT: SSK emekli kız çocuklarına, ana veya babalarından dolayı yetim aylığı bağlamaz. Memur emeklisi olduğunuzdan maalesef babanızdan dolayı SSK’dan yetim aylığı alamazsınız.  

 

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi?

SORU: Babam 18 Ocak 1966 doğumlu. 1 Temmuz 1994’de Bağ-Kur girişi var. 2017 Mart ayından beri ek-5 sigorta primi ödemeye başladı. Tarım Bağ-Kur’dan 5367 prim günü var. 1986 yılında 18 ay askerlik yapmış. En erken ne zaman emekli olabilir, askerlik borçlanması yapmamız emeklilik tarihini etkiler mi?

Vedat Yılmaz

YANIT: Babanız, 1 Temmuz 1994 sigorta (Bağ-Kur) başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için, ek-5 kapsamında ya da bir işverene bağlı olarak 4/a kapsamında en az 1260 gün prim ödemiş olmak koşuluyla, 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 prim günü ve 55 yaş şartlarına tabi. 40 gün askerlik borçlanması yaparsa, emeklilik yaşı 54’e iner. Mart 2017 tarihinden itibaren 1260 gün (3,5 yıl) 4/a kapsamında prim ödediğinde, 54 yaşı da dolmuş olur ve emekli olmaya hak kazanır.

 

Yüzde 40 rapor ve vergi indirimi alabilirseniz hemen emekli olabilirsiniz

SORU: 10 Nisan 1978 doğumluyum. 1 Temmuz 1995 olan sigorta girişimle 8000 gün prim ödemem var. Askerlikten çürük raporu aldım. Gözümün biri görmüyor. Hiç bir yere başvurmadım. Ne zaman emekli olabilirim?

EMRE

YANIT: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 55 yaşınızı dolduracağınız 10 Nisan 2023’de emekli olabilirsiniz.  Ayrıca, en az yüzde 40 oranında işgücü kaybına uğradığınıza dair rapor ve vergi indirim hakkı alabilirseniz, engelli hakkıyla hemen emekli olmanız da mümkün.

 

Sağ kalan emekli eşe vefat eden emekli eşinden aylık bağlanır

SORU: Ben SSK emeklisiyim, eşim Emekli Sandığı emeklisi. Eşim benden önce vefat ederse bana ondan, ben önce vefat edersem benden ona maaş bağlanır mı?

Atilla Şimşek

YANIT: Allah geçinden versin, herhangi birinizin vefatı halinde sağ kalan eşe, vefat eden eşten aylık bağlanır. Eşiniz önce vefat eder ve başka hak sahibi olmaz ise size eşinizin emekli aylığının yüzde 75’i, siz önce vefat ederseniz eşinize sizin emekli aylığınızın yüzde 50’si bağlanır.

 

Prim ödenmeye devam edilmesi emekli aylığınıza olumlu yansır

SORU: 8000 prim günüm var. 4/a (SSK)’lıyım.  Halen primim 9.000 TL üzerinden yatıyor. Yaşım 48 ve emekli olma yaşım 52. Bu yüksek prim bana emekli olunca çok daha özel bir maaş faydası sağlar mı, yoksa boşuma mı gidiyor binlerce liralık primler?

Bir de eşime doğum borçlanması yaptık. Staj SSK’dan önce olduğundan zar zor kabul ettiler. Şimdi bu özel durum SSK başlangıcını geriye çekecek değil mi?

Nadir Güney

YANIT: Emekli aylığı en basit anlatımıyla, üzerinden prim ödenen kazançların ortalaması ile prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranlarının çarpımından oluşuyor. Dolayısıyla, yüksek kazanç üzerinden prim ödenmeye devam edilmesi, bağlanacak emekli aylığını artırır. 

Eşinizin tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışmaya başladığı sigorta başlangıç tarihi, borçlandığı süre kadar geri gider.

 

Askerlik borçlanması emekli olma şartlarınızı değiştirmiyor

SORU: 1973 doğumluyum. İlk sigortalılık tarihim 20 Haziran 2002 olup yaklaşık 5400 gün prim ödemem var. 1993-1995 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması emeklilik tarihimi ne zamana çeker?

GÜNGÖR

YANIT: Askerliğinizin tamamını borçlansanız da emekli olma şartlarınızı değişmez. Çünkü emekli olma şartlarınızın değişmesi için; sigorta başlangıç tarihinizi 7 Eylül 1999’a götürecek kadar askerlik süresi lazım. Bu nedenle askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok. Emekli olmak için: 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 7000 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 2033’de 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

4200 günlük primi talep edebilir miyim?

SORU: 1992 yılında Vakıfbank’da, Vakıf Emekli Sandığına bağlı 11 yıl çalıştım, 2003’te işten ayrıldım. Daha sonra, 2017 yılında 4 ay SSK’lı çalıştım. Toplamda 25 yılım ve 4200 gün prim ödemem mevcut. Yaşı beklemeden nasıl emekli olurum? Şu an 15 yıl 3600 günden ancak 58 yaşında emekli oluyorum (yaşım 50). Emekli olmasam, ödediğim 4200 günlük primi geri talep edebilir miyim?

Cenk Kavala

YANIT: Sigorta başlangıcınız 23 Kasım 1992 tarihinden önce ise emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 prim günü ve 53 yaş; sonra ise 5675 prim günü ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Eksik prim gününüz için askerlik borçlanması yapabilirsiniz. Hatta askerliğinizi sigorta başlangıcınızdan önce yaptıysanız, emeklilik yaşınız bir yaş geri gelir. Yaklaşık 1200 güne kadar isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilirsiniz. Prim günü ve yaş şartını sağladığınızda da emekli olabilirsiniz.

55 yaşınızı 23 Mayıs 2014 tarihinden sonra dolduracağınızdan, 3600 prim günüyle 58 değil, 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz. Ödediğiniz primleri geri alabilmeniz için ise prim gününüzün emeklilik için yeterli olmaması ve 60 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Oysa 60 yaşınızı doldurduğunuzda zaten 3600 prim günüyle yaştan emekli olabiliyorsunuz.

 

49 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz

SORU: 22 Kasım 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1986’dır. Ne zaman emekli olabilirim?

OSMAN

YANIT: Sigorta başlangıcınızı tarih(gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor.  Sorunuzu 23 Kasım 1986’dan önce sigortalı olduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5300 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 49 yaşınızı dolduracağınız 22 Kasım 2022’de emekli olabilirsiniz.

 

Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti

SORU: 20 Mart 1981 doğumluyum. Stajyerlik sigorta girişim 8 Ağustos 1998, ilk sigorta girişimde 23 Eylül 1999’dur. 20 Kasım 2001’de 18 ay askerlik yaptım. Emeklilik yaşım 60 çıkıyor. Acaba askerlik ödemesini yaparsam, sigortam stajyerlik yaptığım tarih olarak baz alınır mı? Son çıkan Eylül 1999 yasasından dolayı çok mağduruz. 1 ayla 58 değil de 60 yaşı bekleyeceğim. Bu saçma değil mi? Şu an yeni bir iş bulup Eylül 1999 yasasından önce sigorta girişim olsaydı, tazminatımı alıp işten çıkabiliyordum. Bu konuda ne yapabilirim?

SİNAN

YANIT: 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile çok kişinin emekli olacağı tarih uzadı. Sizin de 2 yıl uzamış. 14 yıl, 15 yıl uzayanlar var. Maalesef yapılacak bir şey yok. Çünkü bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine gidildi. Ancak Anayasa Mahkemesi; “… sosyal güvenlikte kazanılmış hak yoktur. Beklenen hak vardır. beklenen haklarda değiştirilebilir….” gerekçesiyle iptal başvurusunu reddetti.

 

Ortağın şirketten sigortalı gösterilmesi yasaklandı

SORU: 1 Mart 2005 tarihinden bu güne kadar hiç ara vermeden halen aynı şirkette satış elemanı (SSK'lı) olarak çalışmaktayım. 1 Aralık 2011 tarihinde yine çalışmış olduğum bu şirketten hisse devri aldım. SGK' da bu hisse devri nedeni ile beni Bağ-Kur kapsamına aldı. Bende SGK' ya konu ile ilgili itirazda bulunmama rağmen  yapılan işlemin doğru olduğunu savunarak itirazımı geri çevirdi. Buna göre ben ne yapmalıyım? 

AKTAŞ

YANIT: Kurum haklı. Çünkü 1 Ekim 2008’den itibaren kişilerin kendi işyerlerinden veya ortağı oldukları işyerlerinden sigortalı bildirmeleri yasaklandı. Bu nedenle ortağı olduğunuz şirketten sigortalı bildirilemezsiniz. Fakat sizin gibi Bağ-Kurlu olması gerekenler, kendi işyerleri dışında başka bir işyerinde sigortalı çalışarak SSK’ya prim ödediklerinde, Bağ-Kurlu olmaları gerekmiyor. Maalesef yasa da, uygulamada bu şekilde.

 

Engelli hakkıyla emekli olmanız mümkün olabilir 

SORU: 1975 doğumluyum. 1 Eylül 1994 sigorta girişim, 3925 prim günüm var. 27 Aralık 2012’den beri Bağ-Kur’luyum. Bir ay önce kalp krizi geçirdim ve stent takıldı. Erken emekli olabilir miyim, nasıl emekli olabilirim?

Ramazan Akkaya

YANIT: SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenecek rapor ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulu tarafından en az yüzde 40 oranında çalışma gücü kaybınız olduğu kabul edilirse, 18 yıldan fazla sigortalılık süreniz ve 4680 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirsiniz.

 

 

ARŞİV İÇİN TIKLAYINIZ 1 2